• Predstavenie školy

• Profil školy

• Základná škola na Ul. Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom je štátna, plnoorganizovaná škola situovaná v centre mesta. Bola postavená a daná do užívania 1.9.1959. Pozostáva z hlavnej budovy, v ktorej sú umiestnené žiacke učebne a dve telocvične. Vo vedľajšej budove sa nachádza školská jedáleň a školský klub detí. Športoviská pre loptové hry a atletiku sú vybudované vo vonkajšom areáli školy.

Škola poskytuje vzdelávanie v triedach s rozšírením vyučovaným matematiky a prírodovedných predmetov, z humanitných predmetov sú v ŠkVP posilnené predovšetkým predmety anglický jazyk, telesná výchova a technika.

Zaujímavosťou školy je zavádzanie rôznych inovatívnych metód výučby. Medzi najznámejšie patrí metóda Clil, kde sa rozširuje u žiakov v nejazykových predmetoch odborná slovná zásoba. Od školského roku 2015/2016 sa tu začali uplatňovať prvky nového vzdelávacieho programu s názvom Vysoko efektívne učenie. Deti z takejto školy dokážu: tvoriť, sú motivované k celoživotnému učeniu, sú schopné otvorene a kultivovane komunikovať, dokážu kriticky myslieť, zaujať stanovisko k problémom, dokážu spolupracovať pre spoločný cieľ, ich strach z neúspechu a zlyhania je výrazne nižší ako v tradičných triedach.

V tejto škole sa klasické drevené tabule nahradili náterom na stenu SmartWallPaint, ktorá podporuje moderné vzdelávanie a podnecuje sa tvorivosť detí. Vyučovací proces je orientovaný na žiaka, na rozvoj jeho zručností, ktoré bude potrebovať v ďalšom svojom živote. Preto sa celým vyučovacím procesom prelínajú moderné vyučovacie stratégie.

Škola sa stala známou organizovaním akcií, ktoré sa preniesli do tradície. Zo spoločenských podujatí je to predovšetkým Lekvár na Jednotku, kde sa varí nielen lekvár, ale žiaci sa tu môžu stretnúť so širokým spektrom rôznych ľudových tradícií nášho regiónu. Organizovaním Benefičného koncertu škola prináša ľuďom nielen vianočnú atmosféru, ale možnosť nezištne pomôcť niekomu, kto to práve potrebuje. Žiaci sú na konci školského roka ocenení za úspešnú reprezentáciu školy, ich snahu a aktivitu na podujatí s názvom Žiak na Jednotku. Pre deti, ktoré chcú užitočne stráviť prvé dni letných prázdnin škola organizuje Letnú
            jazykovú školu.

K najúspešnejším žiakom tejto školy patrí bezpochyby Milan Škriniar, profesionálny slovenský futbalista a hráč talianskeho klubu Inter Miláno. Maroš Molnár, tiež bývalý žiak, je dnes slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét. V súčasnosti je hlavným kondičným trénerom medzinárodnej tenisovej akadémie EMPIRE TennisAcademy. Do povedomia sa dostal aj televíznou reláciou Extrémne premeny, kde motivuje obéznych ľudí tak, že od základu zmenia svoj život.