Testovanie 5
Naši prváci
Prešli skoro tri mesiace a naši prváci sa už môžu pochváliť prvými úspechmi. Takto v škole pracujeme.
Buď viditeľný! Buď v bezpečí!
Ešte v septembri sa prváci z našej školy zúčastnili akcie „Buď viditeľný! Buď v bezpečí.“
Cieľom akcie, ktorú organizovalo mesto ZH, Hydroextrusion Slovakia a. s. ,CVČ, bolo pripraviť deti na nástrahy našich ciest, hravou formou overiť základné vedomosti z dopravnej výchovy.
Zabávame sa športom v ŠKD
"Zabávame sa športom", pod týmto názvom sa nieslo jedno októbrové popoludnie, počas ktorého si klubáci zábavnou formou merali sily v športových zábavných disciplínach.
Výchovný poradca
Aktualizovali sme modul Výchovný poradca
CLIL - geografia
CLIL – 5.ročník, trieda 5.A, B, november 2018
Geografia
Geography, English, Science
Téma: Slnečná sústava – The Solar System
Obsah vyučovacej hodiny:
- Motivačné video – The Solar System - terrestrial and jovian planets, the names of the planets -Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune
- charakteristika jednotlivých planét
- Pesnička o planétach – The Solar Song
- Pracovné listy– krížovka a pracovný list na vyfarbenie planét
Hry o rodine a priateľstve u štvrtákov
V novembri 2018 sa v rámci výchovy k manželstvu a rodičovstvu uskutočnili stretnutia so žiakmi 4. ročníka. Ústrednou témou bola interakčná hra - Zvieracie príbehy o rodine a Priateľstvo.
Cieľom bolo oboznámenie sa s rozdelením rolí v rodine, pestovanie vzťahu medzi rodičmi a deťmi, rozvoj emocionality. Deti sa dozvedeli viac o živote troch zvierat - veveričky, kukučky a sýkorky, a hlavne, ako sa tieto zvieratká starajú svoje mláďatká. S deťmi sme diskutovali, ako sú rozdelené roly v ich rodine (kto, čo robí, kto sa o čo stará), či by chceli mať raz svoje deti a ako by sa o ne starali. Druhou témou bolo priateľstvo. Žiaci vyplňovali pracovný list Balón priateľstva. Do balóna mali napísať všetko, čo priateľstvo utužuje, drží nad vodou a do závaží mali napísať, čo priateľstvo ničí.
Jablkový šalát v ŠKD
Vitamínov nie je nikdy dosť. A preto si klubáci spolu s pani vychovávateľkou pripravili jabĺčkový šalát. Vyskúšali si strúhanie jabĺčok, pridali trochu škorice, citrónu a šalátik bol hotový. A ako nám chutilo? Presvedčte sa sami...
Životné zručnosti v 4.A
V triede 4.A už štyri roky vytvárame životné zručnosti a podporujeme rozvoj charakteru počas VEU blokov. V októbri sme si zosumarizovali pravidlá spolužitia. Každému pravidlu sme venovali osobitnú pozornosť v skupinách. Následne skupiny odprezentovali svoje pravidlo a diskutovali so spolužiakmi o vlastných skúsenostiach s daným pravidlom. Aplikačné úlohy poskytli žiakom vyskúšať si životné zručnosti. Najviac žiakov vtiahla aktivita k dôvere a úcte – spísanie a trhanie posmeškov a koláž dôveryhodných ľudí.
Soňa Bistová
Pokusy na chemickom krúžku :)
Mladí chemici skúmajú aj tentoraz zaujímavé vlastnosti farebných kvapalín. Ako je to možné, že voda tečie do kopca? Vedia už vytvoriť pre vodu aj papierový mostík, pomocou ktorého prejde z jednej nádoby do druhej:).
Tiež sa bavia s rastúcimi cukrovými faraónovými hadmi:), alebo sú to žaby?
Do ŠKD prišla jeseň, aj Halloween
Pre babky a dedkov, starké a starkých Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí,veľa zdravia, šťastia od všetkých detí.Nech Vám úsmev zdobí Vaša tvára srdiečko hreje naša láska a úcta k Vám.
Jeseň prišla, farbí nám svet,to je krása .... Nezaháľame, ale usilovne tvoríme. Tvorivých nápadov nie je nikdy dosť a šikovných rúk je v klube veľmi veľa. Výsledkom sú nádherné práce našich klubákov.
Halloween zábava tretiakov v ŠKD bola plná hier, zábavy, hudby a tanca ...
Európsky deň jazykov
Deň 26.09. každoročne patrí Európskemu dňu jazykov. Tak ako každý rok, aj tento rok sme sa rozhodli si tento deň pripomenúť aj na našej škole. Aktivity k tomuto dňu prebiehali od 26.9. do 03.10. Pre našich žiakov sme si pripravili zaujímavé aktivity, v ktorých sa zoznámili so štátmi Európy, priblížili si ich kultúru a jazyk, ktorým hovoria. Žiaci vyrábali projekty, kreslili vlajky a prezentovali svoje vedomosti o danej krajine.
Nemčinári si vymenili pozdravy so žiakmi z iných krajín Európy. Tentokrát využili nie elektronickú, ale klasickú poštu. Kontakty sme získali vďaka projektu eTwinning.
18.10.2018, žiaci deviateho ročníka navštívili Múzeum holokaustu v Seredi.
"Keď sme vystúpili z autobusu, uvideli sme vysoký plot. Budovy za ním boli, síce moderné a zrekonštruované, ale keď sme vošli dnu, cítila som čudnú energiu poznačenú udalosťami, ktoré sa tu odohrali. Prehliadka bola rozdelená do dvoch častí. Najprv sme si pozreli prezentáciu o živote Židov v Slovenskom štáte 1939. Tam sme sa dozvedeli o tom, ako postupne Židia prichádzali o svoje práva. Nesmeli chodiť do parkov, vlastniť rádio, auto a museli chodiť označení žltou hviezdou. Neskôr ich transportovali do Auschwitzu a Sobiboru – kde po selekcii deti, starých ľudí a tehotné ženy poslali do plynu. Silných ľudí zneužívali na ťažké práce. V prezentácii sme videli ľudí, ktorým sa podarilo prežiť tieto hrôzy a vypočuli sme si ich spomienky. Nechcela by som prežiť to, čo prežili oni.
Potom nám sprievodca ukázal ostatné bloky. Vo vitrínach boli vystavené osobné veci uväznených. Keď som videla malé detské topánky, prišlo mi veľmi ľúto týchto detí. Mohli sme si prečítať mená ľudí, ktorí tu žili. V ďalšom bloku boli upravené miestnosti, ktoré názorne ukázali ako žili a pracovali (šijacie dielne, ubytovacie priestory ...) Vonku sa nachádza železničný vagón, v ktorom prevážali ľudí natlačených vedľa seba aj niekoľko dní. V jednom rohu mali vedro, ktoré používali ako záchod. Mohli sme sa pozrieť dovnútra. Plná zvedavosti som vošla aj ja. Bolo tam malé zamrežované okienko, tma a cítila som sa stiesnene. V poslednom bloku sme na fotografiách mohli vidieť ďalšie koncentračné tábory v Nemecku a v Poľsku. Dobré bolo aj to, že nám sprievodca najprv o tom niečo povedal a potom sme si mohli sami prezrieť exponáty.
Po tejto exkurzii sme mali viacerí zvláštny pocit. Veľmi sa teším, že žijem v tejto dobe, kedy všetci ľudia v mojej krajine majú rovnaké práva. Len dúfam, že sa to už nebude nikdy v budúcnosti opakovať."
Za všetkých deviatakov napísala Nina Šimovičová.
Výchovný poradca
Aktualizovali sme modul Výchovný poradca - pozvánky na DOD stredných škôl
Európsky deň jazykov u druhákov
Dňa 26. septembra si naša škola opäť pripomínala Európsky deň jazykov. Žiaci druhého ročníka si potrebu učenia sa jazykov pripomenuli rôznymi aktivitami - hrami so slovíčka, piesňami...
Prvouka v II.A,B: semená rastlín
Prvouka v II.A,B: semená rastlín Druháci sa učili, z akých častí sa skladá rastlina a čo všetko potrebuje pre svoj rast. Deti zisťovali podmienky klíčenia semien. Podarilo sa im zo semena fazule vypestovať rastlinu. Každý deň pozorovali zmeny, ktoré prebiehali, a tak mohli svoje teoretické poznatky uplatniť pri praktických činnostiach. Tému o rastlinách uzavreli skupinovou prácou o semenách, na prvouke sa zahrali na Popolušky. Triedili zamiešané semená a priraďovali ich k správnym plodom. Výsledkom bola vzorkovnica semien, na ktorej deti porovnávali rozlišnosti daných semien.
Slovania a štvrtáci
Ďakujeme pani učiteľke Valike Fridrichovej za pútavú vyučovaciu hodinu. Zábavnými aktivitami a svojimi vedomosťami spestrila úvod do učiva hodín vlastivedy.
kolektív 4.B a tr. uč. Mária Štangová.
Žiaci druhého ročníka navštívili Mestskú knižnicu
Žiaci druhého ročníka navštívili Mestskú knižnicu M. Chrásteka v Žiari nad Hronom, kde ich privítala p. Kaššová. Predstavila im detskú spisovateľku Martu Hlušíková a jej diela. Pani knihovníčka prečítala úryvky z kníh a žiaci mohli začať plniť zaujímavé úlohy k prečítanému textu. Ďakujeme p. Kaššovej za tvorivé doobedie a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Turistický výstup na vrch Sitno
Žiaci 3.B a 4.A absolvovali turistický výstup na vrch Sitno. Počas cesty autobusom obdivovali krásu Štiavnických vrchov, zopakovali si ako vznikli tajchy a pripomenuli si správanie v horách. Cesta z Počúvadla na Sitno bola plná jesennej krásy, popretkávanej studničkou, povesťou o rytieroch a o Tatárskej lúke. Schody nás vyviedli na vrchol, kde sa nám z brál ukazovali okolité dediny a pohoria. Olovrant nám dodal síl a mohli sme prejsť k zrúcanine hradu Sitno. Po ceste späť sme sa utvrdili v tom, že Slovensko je krásne a určite ešte podnikneme turistiku do blízkeho okolia nášho mesta.
Bistová Soňa
Projekt: Stratený psík v IV.B
V 4.B sme sa na vyučovaní s prvkami VEU zamerali na rozvoj prezentačných a sociálnych zručností žiakov. Na hodinách si v rámci pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy s využitím odpadového materiálu vytvorili vlastné mesto. Aktivity sú časovo zdĺhavejšie, nakoľko práca v skupinách je náročnejšia, žiaci sa musia naučiť medzi sebou komunikovať a rešpektovať názor svojich spolužiakov. Po tejto práci nasledovalo na hodinách anglického jazyka precvičovanie telefonického rozhovoru s využitím slovnej zásoby a následná prezentácia pred ostatnými skupinami. Po prezentácií nasledovala spätná väzba a hodnotenie práce žiakov. Výsledok ich práce si môžete pozrieť na fotografiách a videu.