Vďaka internetu a meteorológom je dnes veľmi ľahké zistiť, čo si obliecť, čo plánovať alebo radšej neplánovať. Žiaci siedmeho ročníka ale využili možnosť navštíviť 18. októbra meteostanicu v ZH, aby sa tak priblížili k samotnej práci meteorológa. Mali možnosť nahliadnuť od meteorologickej búdky s prístrojmi ako teplomer, vlhkomer, či pochopiť všetky pravidlá a podmienky pre vytvorenie vlastnej meteostanice. Predpoveď počasia a synomptická mapa je súčasťou vyučovania v siedmom ročníku. Preto veríme, že žiaci touto exkurziou odštartovali cestu k svojej vlastnej predpovedi počasia a "nejaké krivé čiary na mape" sa stanú súčasťou ich každodenného života.
Novinky
Siedmacka exkurzia na meteostanicu
Zdravé nožky v 1.B
Žiakov 1.B triedy navštívila Mgr. Bronislava Ondríková a pripravila si pre nich zábavné a hravé cvičenia pre zdravé nôžky. Cvičenia sú vhodné ako prevencia plochých nôh, podpora zdravého vývoja chodidiel a správneho držania tela. Deti si precvičovali nôžky na nerovnom teréne a rôznych rehabilitačných pomôckach. Cvičenie bolo vedené zábavnou formou a deti mali z neho veľkú radosť. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
M. Giláňová
ITakadémia na chémii...
Siedmaci opäť bádali. Na chémii skúšali extrahovať a filtrovať kávu. Tak, ako je to v automatoch. Skúmali, prečo po rozpustnej káve nezostane na filtri nič a pri zrnkovej áno, tiež prečo sa káva zalieva horúcou vodou, nie studenou :)
Po filtrácii sa zamerali na farebné zmesi a ich oddeľovanie. Zistili, že zahriatím ľubovoľne sfarbených zmesí, džúsu, koly, či mlieka sa vždy odparí len čistá voda. Zamýšľali sa aj nad tým, ako by si pomohli na opustenom ostrove s prípravou pitnej vody, keď majú k dispozícii len morskú slanú vodu. Tento problém ich naozaj zaujal a nakreslili, či opísali zaujímavé riešenia :)
Aj deviataci bádali. Skúmali horenie alkánov, konkrétne parafínu v sviečke. Merali úbytok hmotnosti sviečky v závislosti od času. Svoje merania si zapisovali do tabuliek, zhotovili graf závislosti. Zistili, že čo sa zdalo ako veľmi jednoduchá záležitosť im narobilo starosti, nakoľko správne výsledky boli ovplyvnené ich "ne"presnosťou merania:)
Štvrtáci na potulkách jesennou prírodou
Krásne jesenné počasie využili štvrtáci na spoznávanie prírody a zaujímavostí Kremnických vrchov. Navštívili rozhľadňu na Krahulskom štíte a Stred Európy na Kremnických Baniach.
Jazda zručnosti v ŠKD
V utorok, 15. októbra 2019 sa všetci klubáci stretli na športovom popoludní v jazde zručnosti na kolobežkách. Strávili sme spolu príjemné slnečné chvíle, počas ktorých sme si precvičili svoje zručnosti v plnej paráde. Hravou formou sme si overili naše vedomosti o dopravnej tematike a na záver nás všetkých čakala sladká odmena.
Nové aktivity v ŠKD
V rámci prírodovedno - environmentálnej oblasti výchovy hádali Hruštičky jednotlivé druhy bylín zo školského ekoparku. So zaviazanými očami - čuchom a hmatom rozpoznávali mätu, medovku, levanduľu, yzop, pažitku, šalviu. Najväčší problém im robil pamajorán. Deťom sa aktivita veľmi páčila.
V rámci prírodovedno-environmentálnej výchovy sa HRUŠTIČKY a HÚSENIČKY rozhodli upraviť náš vŕbový tunel. Deti sa s chuťou dali do vytrhávania buriny. Práca im išla ako po masle. Uplatnili si základy manuálnych zručností pre praktický život a schopnosť efektívne kooperovať.
Krásne a slnečné dni nám dovolili vychutnať si naplno hry so švihadlami.
Hruštičky sú zvedavé. Ak sa spýtajú: "Ako boli vyrobené moje cereálie?", môžete im povedať, že cereálie pochádzajú z obilia. V jeden septembrový deň zažili zaujímavé aktivity o obilí v priebehu celého popoludnia. Prečítali si rozprávku Kuriatko v obilí, zahrali sa pohybovú hru Jačmeň, pšenica. Cez interaktívnu tabuľu rozpoznávali jednotlivé druhy obilia. V rámci záujmovej činnosti tvorili klasy.
Som ježko, ako dospelý mám až 8 000 pichliačov. Som nočný tvor, ktorý cez deň spí. Nemám rád spoločnosť, radšej sa túlam za potravou sám. Svet vnímam najmä svojím čuchom. Aj uši, keďže väčšina mojich aktivít sa odohráva v noci a vtedy mi zrak veľmi nepomáha, sú pre mňa veľmi dôležité – pomáhajú mi hľadať potravu a avizujú nebezpečenstvo. Aj takéto informácie hľadali Hruštičky v školskom klube z internetu. V rámci brainstormingu sa tejto úlohy zhostili zodpovedne. Na záver si vyrobili ježka.
Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Aké látky obsahuje jablko? Vodu, vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus, veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von, nenasýtené tuky, vitamín C, minerály: draslík, vápnik, horčík, rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu, vysoký obsah fruktózy. Hruštičky si samy pokrájali jabĺčka a vyrobili jablkový šalát. Nechýbala škorica, med, ovsené vločky, citrón. A že im naozaj chutilo, vidieť z fotografií.
Prvácke darčeky pre starých rodičov
Október je už tradične mesiacom úcty k starším. A preto prváci pre starých rodičov zhotovili zaujímavé darčeky. Veľmi sa zo svojich výtvorov tešili, a tiež aj na to ako obdarujú svojich starých rodičov.
Stará mama a Janko Hraško v I.A
Október je mesiacom úcty k starším a my sme si do 1.A pozvali jednu z našich starých mamičiek, ktorá nás voviedla do rozprávky O Jankovi Hraškovi. Jej prednes zaujal všetky očká, ušká i srdiečka húseničiek . Naviac nám priblížila autora zbierky rozprávok, vysvetlila pojmy spisovateľ a ilustrátor. A ako správna stará mama, nám uspokojila naše maškrtné jazýčky. My sme si precvičili počúvanie, rozprávanie, počítanie s hráškami, tvorenie obrázkovej osnovy, spievanie a tanec s Jankom.Veľké ĎAKUJEME posielame starkej Neshodovej a tešíme sa na ďalšiu návštevu iných starých rodičov u nás. (Fotografie TU)
Soňa Bistová
Changes in nature
Vyučovacia hodina vedená pomocou metódy CLIL zahŕňa používanie dvoch jazykov a to materinského jazyka, ktorý je dominantný a cudzieho jazyka. Hlavné informácie sú podávané v materinskom jazyku a niektoré vyučovacie aktivity prebiehajú v cudzom jazyku. Na hodine vlastivedy sme si vysvetlili zmeny v prírode na jeseň, ale aj v iných ročných obdobiach, kde žiaci používali vlastné pozorovania a skúsenosti. V anglickom jazyku si v skupinách vytvorili projekt, kde získali skúsenosti v tímovej práci a ich poznatky reálne využili.ročník: 3.B
učiteľ: Judita Môciková
Vlastiveda: Changes in nature
frázy: viď video
Telesá z plastelíny v 1.A
Kocky, valce, gule a kvádre nám pomohli vytvoriť v 1. A postavičky, zvieratká a veci okolo nás. Pozrite sa.
Opekačka na dvore
Čo je lepšie, ako slnečná októbrová "opekačka" so spolužiakmi? Tretiaci nemuseli chodiť ďaleko. Posledné teplé dni využili a opekali si v areáli školy.
Cycle of water
Tretiaci si svoje bádateľské zručnosti opäť vyskúšali na hodine prírodovedy. Na 4 vyučovacích hodinách zisťovali a bádali kam zmizne voda a či vôbec voda zmizne. Na úvod hodiny si žiaci pozreli Paxiho príbeh o vode na planéte Zem. Na tabuľu napísali slová, ktoré súviseli s kolobehom a oboznámili sa s pojmami aj v anglickom jazyku. Spoločne poskladali mapu kolobehu vody a priraďovali pojmy podľa správnosti, pričom opisovali javy a procesy v snahe čo najnázornejšie vystihnúť podstatu a zachytiť získané informácie. Celý kolobeh vody si prerozprávali pomocou názornej ukážky. V druhej fáze žiaci pracovali jednotlivo s odborným textom a pracovným listom, ktorý si vymaľovali a správne priradili pojmy: vyparovanie, kondenzácia, zrážky, akumulácia. Hľadali nové informácie z odborného textu, ktoré ešte nevedeli a zaujali ich. Nadobudnuté vedomosti si žiaci overovali tromi pokusmi: vytvorili situáciu podobnú tej, pri ktorej vzniká hmla a dážď, zisťovali, čo sa deje v oblakoch počas vodného cyklu a zisťovali si, ako funguje kolobeh vody v prírode. Výsledkom ich bádania bolo zistenie, že voda v prírode nemizne, ale neustále cirkuluje.......a zhotovenie vlastného kolobehu vody.
Aktívne počúvanie v 1.B
Žiaci 1.B triedy si vypočuli rozprávku O medovníkovom domčeku a potom sa mohli pustiť do plnenia rôznych úloh - odpovedali na otázky, maľovali podľa inštrukcií, zoradili dej rozprávky, skladali puzzle a aj porovnávali.
Septembrové Aktivity v ŠKD
Klubáci zobrali do ruky kriedy a kreslili na chodník svojho kamaráta.
Slnečné septembrové popoludnie sme v našom klube využili na privítanie našich nových kamarátov. Klubáci športovali jedna radosť a veríme, že sme sa športovo naladili a našli veľa nových super kamarátov. Milí prváci, tešíme sa, že ste medzi nami!!!
Septembrové všeličo našich prváčikov ...
Tvorivých nápadov nie je nikdy dosť a šikovných rúk je v klube veľmi veľa...
Jeseň je čarovné obdobie plné farieb a ponúka nám veľa možností k tvorivosti. Jesenné chvíle si klubáci spríjemnili zdobením tekvíc a tvorením z gaštanov.
Gaštany, lístie, čerstvý vzduch, zábava, súťaže, preliezky, pohoda, detská radosť ... to všetko na nás čakalo v parku.
1. októbra sme sa zúčastnili na akcii severskej krajiny "Nórsky deň". Deti strávili popoludnie, kde bližšie spoznali túto severskú krajinu a život jej obyvateľov. V kvíze o Nórsku sa dozvedeli veľa nového a potom sa už vyšantili pri kúzelníkovi, virtuálnej realite, kreslení a vystrihovaní a pochutnali si na špecialitách z nórskej kuchyne. Bolo to popoludnie plné nórskych zážitkov a informácií o tejto krajine.
Druháci na šípkach
Na konci septembra sa druháci vybrali na Šibeničný vrch na šípky. V blokovom vyučovaní sme využili slnečné a teplé počasie. Z nazbieraných šípok sme si uvarili liečivý čaj a pripravili limonádu. Deti si doplnili svoje vedomosti z internetu. Na hodinách čítali, prepisovali text, ktorý dotvorili ilustráciou z vychádzky.
Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová
Aktívne počúvanie a spolupráca v 1.A
Aktívne počúvanie a spolupráca nám v 1.A pomohli vytvoriť filmy z rozprávky O Červenej čiapočke. Využili sme všetky typy inteligencií. Po dramatizácii rozprávky sme si preverili matematické a logické schopnosti v pracovnom liste, zoradili sme dej rozprávky, naše manuálne činnosti nám preverilo strihanie a vyfarbovanie. Nakoniec sa chlapci premenili na vlkov a dievčatá na Červené čiapočky. Už sa tešíme na rozprávky so starými mamami v mesiaci októbri.
Bistová Soňa
Všetci prváci sa vybrali spoznávať naše ihriská
Všetci prváci sa vybrali spoznávať naše ihriská
Všetci prváci sa vybrali spoznávať naše ihriskáVyskúšali si obratnosť, výdrž, koordináciu a svoju pevnú vôľu na jednotlivých stanovištiach. Presun po chodníkoch a komunikáciách nám tiež nerobí problém, tak sa už teraz tešíme na ďalšie ihriská. (fotografie tu)
M.Giláňová a S.Bistová
Prvé siedmacke pokusy na chémii
Prvé siedmacke pokusy na chémii sa vždy týkajú pozorovaniu vlastností látok, rozpúšťaniu. Učíme sa pracovať v laboratóriu, s laboratórnymi pomôckami, pracujeme s bezpečnými látkami, ktoré majú aj v domácnostiach. Žiaci hľadajú spoločné aj rozdielne vlastnosti, učia sa ich pomenovať.
VEU v VI.A na tému matematika v dejepise
Po rozlúštení zašifrovaných rokov a priradení historických udalostí sa šiestaci zahrali na tkáčov z mladšej doby kamennej pod vedením p. uč. Andokovej a Fridrichovej. :)
ITakadémia na chémii
V septembri sme na chémii začali opäť bádať s IT akadémiou.
V siedmom ročníku sme objavovali vlastnosti látok používaných v domácnosti, v ôsmom ročníku sme sa zahrali na voňavkárov a pomocou destilácie oddeľovali vonné zložky levandule z našej školskej záhrady, badyánu, či klinčekov. Deviataci si zas zopakovali názvoslovie pomocou didaktických hier na počítači.
Všetkým sa aktivity páčili, zaujali ich nové formy, nápady. Bádanie všetkých baví.:)